Атанас  Иванов Атанас Иванов Потребител

Заплащане на дружествен дял, само по банков път ли?



Здравейте!

При покупка на дружествен дял необходимо ли е плащането задължително да е по банков път, или може и в брой с разписка например, разбира се при наличен нотариално заверен договор за продажбата?

Предварително благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    Изплащането на уговорената сума за прехвърляне на дружествения дял в дружество с ограничена отговорност се извършва съгласно условията, посочени в договора за прехвърляне, стига те да не противоречат на тези в дружествения договор. Задължението за внасяне в търговска банка се отнася за сумата на самия капитал, за която има и определени минимални законови изисквания.

    Важно е да са спазени изискванията за приемане на нов съдружник – той да е подал писмена молба до общото събрание, в което заявява, че приема условията на дружествения договор.

    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в чл. 119, ал. 1, т. 4, чл. 120, чл. 122 и чл. 129 от Търговския закон.

    Поздрави,
    Виктор Баталов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->