Zdravko Penev Zdravko Penev Потребител

Подава ли се декл.1 за лице по извън трудово правоотношение, което е осигурено на друго основание върху 2200 лв.?



Здравейте,

Имам несамоосигуряващо се вещо лице по извън-трудово правоотношение, на което съм изплатил хонорар и което е декларирало, че за месеца, в който е положил труда е осигурен на друго основание върху МОД 2 200 лв.

В този случай, при положение че няма удържани осигурителни вноски, а само данък, подава ли се Декларация Образец 1?

Благодаря ви!



Отговори

  • Здравейте,
    За лице осигурено на максималния размер, дори при вас да е по извън-трудово правоотношение сте длъжни да подадете обр.1. В т.12 попълвате код 14, а
    в т.16.0 дни в осигуряване -броя на дните с осигуряване,
    и по-надолу в 16.4 - дни без ос. вноски, зачетени за осигурителен стаж:
    попълвате същия брой дни, както в клетка 16.0. След това нищо повече не попълвате. Декл.1 ще ви е нулева-без доход, осигуровки, проценти и данък.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • Благодаря за отговора!
    Едно нещо не ми е ясно - Защо не се записва, че има удържан авансов данък на лицето?
  • Здравейте Здравко Пенев,

    В образец 1 се вписва само облагаемия доход и удържания от него данък по чл. 24 от ЗДДФЛ, а това обхваща доходи придобити от трудови правоотношения или положен личен труд от собственици или съдружници на предприятието.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->