Tziliya Kazandzhieva Tziliya Kazandzhieva Потребител

Платен годишен отпуск при прекъснат трудов стаж



По закон мога ли да ползвам платен годишен отпуск, ако имам прекъсване от 4 месеца между две работни места? Има ли член в Кодекса на труда, където изрично е посочен какъв е регламента?



Отговори

  • Здравейте,

    Когато служител с придобито право на отпуск премине на работа в друго предприятие, за същата календарната година на постъпването той ползува платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци във второто предприятие.
    Когато след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, служителят не дължи обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не е отработил съответното време.
    Ако работникът е използвал цялата полагаема се отпуска за календарната година, той няма право да ползува платен годишен отпуск освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер.

    Правни норми: НАРЕДБА ЗА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИТЕ И ОТПУСКИТЕ чл.33 ал.1 и ал.2.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->