Марияна  Алексиева Марияна Алексиева Потребител

Повторно съкращение по чл.328, ал.1, т.2 от КТ



Здравейте,

На 01.06.2012г. ме съкратиха по чл.328, ал.1, т.2 от КТ. Регистрирах се в НОИ за обезщетие и определиха, че ще получавам такова - 10месеца (до 31.03.2013 г). Успоредно с това заведох и дело за възстановяване на работа, което спечелих и от 01.04.2013г. ме върнаха на работа, но на 14.06.2013г. отново ме съкратиха по чл.328, ал.1, т.2 от КТ.

1. Има ли право работодателя да ме съкрати отново по чл.328, ал.1, т.2 от КТ и има ли някакъв срок на изпитване?

2. Как трябва да се оформи трудовата ми книжка и трябва ли работодателя да нанесе труд.стаж за периода от 01.06.2013 до 01.04.2013г., защото с решението на съда аз дефакто не съм била съкращавана?

3. Имам ли право на парично обещетение от НОИ, при условие, че възстанових изплатената ми сума за периода от 01.06.2013 до 12.10.2012г./това е датата, на която е влезло в сила първото съдебно решение и от НОИ получих Разпореждане да възстановя сумата за този период 01.06.2013-12.10.2013/?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    1. По преценка на работодателя ,той може да ви освободи по чл.328, ал.1, т.2 от КТ. Правното основание за това може да се докаже и реши в съда.

    2. Попълването на трудовата книжка е задължение на работодателя при, който сте възстановена на работа.

    3. При условие, че сте върнали неправомерно полученото обезщетение при първото съкращаване, заради възстановяването ви на работа. При второто съкращение ще имате същите права за получаване на обезщетение за безработица и ако сте си подали документите по надлежния ред.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->