Нели Димитрова Нели Димитрова Потребител

Трудов договор



Назначена бях на длъжността Възпитател по чл.68 ал.1 т.3 във връзка с чл.70 ал.1-6месеца-Трудов договор№7/27.07.2012;

На 02.01.2013 лицето което замествах напусна и на мене ми се даде допълнително споразумение към тр.договор №2/02.01.2013 чл.119 и чл.68 ал.1 т.1 до 1 година и член 70 от 1 до 6 месеца-продължение по трудов договор 07/27.07.2012;

Допълнително споразумениекъм трудов договор№6/08.03.2013 чл.119 и чл.68 ал.1 т.1-до 1 година по трудовия договор-и отдолу ми е дописано,за определено време-31.07.2013

При което на 30.07.2013 ми прекратиха тр.договор по чл.325 т.3

Възможни ли са тези комбинации от членове и всичко това правомерно ли е - 3 пъти на временно назначаване при свободна, постоянна бройка? Ако е неправомерно към кого да се обърна?

Благодаря Ви предварително!



Отговори

  • Здравейте,
    1.Трудов договор със срок на изпитване до шест месеца /независимо дали е срочен или не/ за една и съща работа в едно и също предприятие, може да се сключи само веднъж./чл.70 ал.5 от КТ/. Доколкото разбирам от вашите разяснения са ви назначили 2 пъти със срок на изпитване за една и съща длъжност.
    2.Има и някои важни особености ако :
    -Ако договорът със замествания, който отсъства бъде прекратен по време на заместване,
    -мястото е свободно,
    -и сте отработили повече от 5 раб.дни след датата на прекратяване на трудовия договор на титуляра без работодателят да възрази писмено, тогава трудовият договор от срочен става в договор за неопределено време по чл. 67 ал.1 т1. /чл.69 ал.2 от КТ/ и/ РАЗЯСНЕНИЕ НА МТСП ОТ 1.04.2011 Г. ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 69 ОТ КТ/.
    3.Ако при вас не е имало предпоставка договорът ви да премине в постоянен, то фирмата сключила срочен договор по чл. 67 ал.1 т.1 от КТ за срок по малко от 1 година означава, че го е сключила за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности. При условие, че вие сте били заместник на титуляра и се очаквало той да продължи да работи едва ли може да се тълкува, като краткосрочна работа.
    При така представените обстоятелства може да се обърнете към Инспекцията по труда и представите всичките си съображения и документи към тях.

    Поздрави
    Адриана Ноева

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->