Марияна  Алексиева Марияна Алексиева Потребител

Право на обезщетение



Здравейте,

На 01.06.2012г. ме съкратиха по чл.328, ал.1, т.2 от КТ. Регистрирах се в НОИ за обезщетение и определиха, че ще получавам такова - 10месеца (до 31.03.2013 г). Успоредно с това заведох и дело за възстановяване на работа, което спечелих и от 01.04.2013г. ме върнаха на работа, но на 14.06.2013г. отново ме съкратиха по чл.328, ал.1, т.2 от КТ.

1. Има ли право работодателя да ме съкрати отново по чл.328, ал.1, т.2 от КТ и има ли някакъв срок на изпитване?

2. Как трябва да се оформи трудовата ми книжка и трябва ли работодателя да нанесе труд.стаж за периода от 01.06.2012 до 01.04.2013г., защото с решението на съда аз дефакто не съм била съкращавана?

3. Имам ли право на парично обезщетение от НОИ, при условие, че възстанових изплатената ми сума за периода от 01.06.2013 до 12.10.2012г./това е датата, на която е влязло в сила първото съдебно решение и от НОИ получих Разпореждане да възстановя сумата за този период 01.06.2012-12.10.2012/, а остатъка трябва да е възстановен от работодателя на НОИ?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    1.Работодателя може да ви съкрати отново по чл.328, ал.1, т.2 от КТ, ако така е преценил. За правното му основание отново по съдебен ред може да се търси доказуемост.
    2.При съдебно решение за възстановяване на работа трудовия стаж се оформя за целия период, до който сте възстановен на работа.
    Начина за попълване е задължение на работодателя, при който сте възстановена на работа.
    3.Ако сте възстановили неправомерното парично обезщетение от НОИ, което сте получавали след първото прекратяване, то след второто прекратяване вие имате право да се регистрирате в Агенцията по заетостта по надлежния ред отново за получаване на парично обезщетение за безработица.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->