anna petkova anna petkova Потребител

Обезщетение след напускане



Здравейте,


Работя като санитар в болница. След майчинство се завърнах на работа. Имам дежурства през събота и неделя, а няма кой да ми гледа детето, поради което смятам да напусна.


По кой член трябва да ме освободят, за да ползвам 1 година обезщетение от борсата?


Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    За да получавате обезщетение за безработица без ограничения в размера и срока трябва инициативата за прекратяване на правоотношението да не е ваша, а на работодателя Ви.

    В третата алинея на чл.54б от КСО са изброени основанията за прекратяване, при които обезщетението Ви ще бъде ограничено до минималния размер (7,20лв. на ден) и за минималния срок от 4 месеца, т.е. трудовия Ви договор не трябва да е прекратен на някое от следните основания:

    - чл.325 ал.1 и 2;
    - чл.326;
    - чл.330.

    Всички останали общи основания за прекратяване на трудов договор следва да Ви свършат работа, стига да не попадате в някой от останалите ограничения посочени в глава четвърта на КСО (чл.54б ал.4).

    В крайна сметка окончателно решение за определяне размера на паричното Ви обезщетение за безработица ще вземе компетентното ТП на НОИ!

    Поздрави,
    Николай Иванов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->