Мирела Стоянова Мирела Стоянова Потребител

Съкращение след болничен



От 14 години работя в сладкарски цех. Преди 6 месеца се наложи да изляза в болнични за операция, а на моето място назначиха временно заместник. Болничния ми изтича и искам да се върна на работа, но научих, че искат да ме съкратят.

На какво основание могат да ме освободят?



Отговори

  • Формулирайте по конкретно въпроса? Как сте назначена, по кой член от КТ ?


    С поздрави: Ваньо Петров
  • Назначена съм на постоянен Трудов договор.След изтичане на болничния ми има ли право да ме съкрати без предизвестие?И имам ли право на обещетение и в какъв размер?
  • Здравейте,

    Работодателят има право да Ви съкрати без предизвестие. В този случай Ви дължи обезщетения за 2 месеца, т.е. две заплати и съответно обезщетение за неизползван платен годишен отпуск на база отработените месеци/респ. дни/.
  • Здравейте,

    Ако начинът, по който са прекратили трудовото правоотношение Ви се струва незаконосъобразен, можете да подадете сигнал за нередност към Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” упражняваща контрола върху спазването на трудовото законодателство в България.

    Поздрави,
  • Благодаря Ви много за отговорите,които ми дадох те!Искам само да попитам по кой член и коя точка може да ме съкрати,за да получа 2 месеца обещетение?
  • Здравейте,

    Явете се на работа след изтичането на болничния лист да видим , работодателя какво ще предприеме. Казуса е доста заплетен!?


    Послеслов: Имате ли решение на ЛКК или ТЕЛК, работодателят може да прибегне и да Ви съкрати по чл.329 от КТ.



    С поздрави : Ваньо Петров
  • Здравейте отново!Нямам решение от ТЕЛК,но ЛКК всеки месец се събира да ми определят болнични в рамките на 6 месеца.На 12 Октомври съм на работа.След като говоря с работодателя ще Ви пиша.Благодаря!
  • Работодателя ме уволнява по негова инициатива.Попадам ли Аз по Чл.331 т.2 ?
  • Здравейте,

    Ако е по този член , след като получите писмено предизвестие от него трябва да му отговорите писмено дали сте съгласни и да искате най-малко четирикратния размер на едномесечното трудово възнаграждение, което сте получили преди болничния. Ако имате решение за трудоустрояване или писмо за ТЕЛК, работодателят трябва да иска разрешение от Инспекцията по труда за съкращение или уволнение!

    С поздрави : Ваньо Петров
  • Благодаря Ви много!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->