Nikolina Todorova Nikolina Todorova Потребител

Изчисляване не неизползван платен отпуск при напускане



Напуснах работа и имах неизползан платен годишен отпуск за 2011,2012 и 2013 г. През 2011 г. и 2012 г. бях осигурявана на 4 часа, през 2013 г. до месец юли на 4 часа, а от юли до октомври вкл. на 8 часа. Месец октомври го изработих в период на предизвестие.

При напускането работодателят ми изплати отпуска по следния начин - 2013 г. на 8 часа, т.е на заплата 460 лв., а предните две години на заплата 230 лв., както е било тогава.

Редно ли е това, след като съгласно чл.177 е длъжен да ми изчисли обезщетението на база м.септември 2013 г.? Да не говорим,че аз никога не съм работела по 4 часа, а 12 часа.



Отговори

  • Здравейте,

    По чл.177 от КТ платеният отпуск се изчислява като се вземе среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
    Във вашия случай изплащането на обезщетението трябва да е върху базата за месец септември-2013, ако имате изработени поне 10 работни дни.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • Здравейте, от 6 януари до 10-ти май тая години съм работил на изпитателен срок. След това бях освободен без предизвестие и ми пуснаха 5 дена отпуск. Колко дни отпуск ми се полагат за периода (4 месеца), защото по моите изчисления не са 5 дните, а са 7. Благодаря предварително.
  • п.с. Предвароително в договора са отбелязани 20 дни годишен платен отпуск
  • Здравейте,

    При освобождаване на лицето се изплащат пропорционално само толкова дни обезщетение, колкото време сте отработили до деня на прекратяването.
    Във вашия случай имате право на ползване 7 раб.дни.

    Казвате, че са ви изплатени само 5 раб.дни неизползван отпуск, но не сте ни уточнили дали другите 2 раб.дни са реално използвани от вас.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • Благодаря, точно това ме интересуваше. Не съм ползвал други дни и за това останах леко учуден защо дните които ми дават са 5.
    Поздрави.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->