Diyana Chankova Diyana Chankova Потребител

Право за ползване на ПГО



Здравейте,

За да ползва един служител платен годишен отпуск, той трябва да има еднократно натрупан стаж от 8 месеца.

Има ли законово изискване да е работил определено време в дадена фирма преди да може реално да си ползва ПГО, при положение, че има натрупан 8 месеца трудов стаж при предходен работодател?



Отговори

  • Здравейте,

    Вие сте права, че за да се ползва платен годишен отпуск, трябва да имаш първоначално натрупан стаж от 8 месеца съгласно чл.155 и чл.156 от Кодекса на труда.

    Във вашия случай - когато имате натрупан 8 месечен трудов стаж при друг работодател - изискването е посочено в Наредбата за работно време, почивките и отпуските - чл.22, ал.1 и тя гласи, че за ползуване на платения годишен отпуск за втората и следващите календарни години при друг работодател, не се изисква нов 8-месечен трудов стаж, като в тези случаи размерът на отпуска за съответната календарна година се определя пропорционално на трудовия стаж на работника или служителя в това предприятие.

    Ако сте работили 2 месеца при новия работодател, то Вие ще имате право на 3 дни платен годишен отпуск, което е пропорционално на отработеното време от ваша страна.

    Поздрави,
    Рада Колева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->