Тони Стаменова Тони Стаменова Нова звезда счетоводител

Допълнителен отпуск за инвалидност по чл.319 от КТ



Здравейте,

Инвалид съм и имам решение на ТЕЛК. Полагат ми се допълнително 6 дни платен отпуск по чл.319 от КТ. Смених си местоработата от месец юли. На предишната ми месторабота не съм ползвала този отпуск и не ми беше изплатен по чл.224 при напускане.

Мога ли да ползвам целия размер от 6 дни до края на годината при новият ми работодател? Представила съм заповедта за освобождаване, където е видно, че не са ми изплатени тези дни.

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Правото на отпуска по чл.319 от КТ е до края календарната 2013 година, тя се полага на лица със ТЕЛК с 50% и повече от 50% инвалидност.

    За следващата година могат да се прехвърлят само 10 работни дни при определени условия изброени в чл.176 от КТ.

    Предишният работодател е бил длъжен да ви изчисли пропорционално на отработеното време при него полагащия ви платен отпуск. На годишна основа, както е във вашия случай 26 работни дни за годината.

    Поздрави
    Адриана Ноева

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->