Йорданка Терзийска Йорданка Терзийска счетоводител

Дивидент



Каква е разликата между дивидент по чл.194 ал.1 т.2 от ЗКПО и дивидент по чл.38 ал.1 от ЗДДФЛ?



Отговори

  • Здравейте,

    Разликата между двата дивидента е следната:

    С данък при източника се облагат дивидентите по чл.194 ал.1 т.2/ЗКПО/ съгласно закона разпределени от местни юридически лица в полза на местни юридически лица, които обаче не са търговци. Това са сдружения и фондации, които осъществяват дейност с нестопанска цел, както и общините.


    А по чл.38 ал.1 от ЗДДФЛ се облага с т.н. окончателен данък дивидентите които са в полза на:
    1. едноличния търговец;
    2. на местни или чуждестранни физически /не юридически/ лица от източник в България.
    3. или местно физическо лице от източник в чужбина.

    Поздрави!
    Адриана Ноева


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->