ЛИДИЯ ЛАЗАРОВА ЛИДИЯ ЛАЗАРОВА Потребител

Осигуряване на съдружник в ООД



Здравейте,

Ученичка на 18 години е вписана като съдружник в ООД, няма да участва в управлението на фирмата. Трябва ли да се подава от нейна страна декларация за започване на дейност на фирмата като самоосигуряващо се лице и да се осигурява? Другият съдружник, който е управител е подал такава декларация. Ако отговора за ученичката е че не трябва да подава декларация, а такава е подадена, какво следва да се направи?



Отговори

  • Здравейте,

    Както е посочено в чл.10 на КСО осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.

    След като лицето няма да полага трудова дейност по управлението на фирмата
    не следва да има осигуряване.

    Ако е подадена такава декларация следва да подадете нова за прекратяване на осигуряването - до седем дни от датата, на която сте писали, че започва осигуряването. Ако сте пропуснали срока от НАП може да ви наложат глоба.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->