Михо Михайлов Михо Михайлов служител

Надвнесен корпоративен данък



Здравейте,

В годишната декларация за 2012 по ЗКПО ми остана сума надвнесен данък, който не посочих за възстановяване, тъй като не исках проверка или ревизия. От тази сума мога ли да прихващам напр. авансова вноска за трето тримесечие за 2013, вместо да я внасям сега или пък за ДДС за месец ноември? Изобщо по какъв начин мога да я ползвам?

Благодаря ви!



Отговори

  • Здравейте.

    Считано от 01.01.2013 г. е отменен чл. 94 от закона, който касаеше надвнесения данък. Отпада досегашната практика надвнесен от предходни години корпоративен данък да се пренася посредством годишните данъчни декларации и в момента, в който се получи резултат за внасяне, той да бъде прихванат. С подаването на следващите декларации това няма да е приложимо.
    Като алтернативен вариант законодателят ни оставя възможността за подаване на искане за прихващане и възстановяване по общия ред на чл. 129 от ДОПК.
    Не можете да прихващате други задължения от тази сума. Можете да я използвате единствено като подадете искане за възстановяване до ТД на НАП.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->