Лена Спасова Лена Спасова Потребител

Изтекъл давностен срок на вземане



Фирма от Русия има задължение към нас от м. април 2008 год. Сумата е в размер на 160 хил. лв. Последен превод имат направен миналата година през м. април. От тогава до сега не е постъпила и стотинка, въпреки че сме им изпратили две напомнителни писма. Давностния срок е изтекъл. Според мен и шефа няма шанс да си получи парите.

Моля за съвет, какво да направя с това вземане? За данъчни цели следва ли да се преобразува резултата?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Това което би следвало да направите е да отпишете съответно вземане като разход и след като то е с изтекъл давностен срок можете да признаете за данъчни цели разхода от отписването му.Следователно няма да се налага и преобразуване в ГДД.

    Счетоводната операция , която се съставя е:
    Дт Други разходи
    Кт Вземане

    Няма задължителен документ, който да се изисква при отписване на вземане. Може да бъде вътрешен документ например протокол, в който се идентифицира причината за отписването на вземането (изтекъл давностен срок).

    Справка можете да направите с чл. 37 от ЗКПО

    Поздрави,
    Ивелина Георгиева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->