Neda Nedeva - Barakova Neda Nedeva - Barakova Потребител

Прекратяване на трудов договор и изплащане на отпуска



Здравейте,

До 31.11.2013 бях в отпуска по майчинство . от 01.12.2013 прекратих майчинството си и трудовия си договор по взаимно съгласие с предишния ми работодател и започнах работа на ново място. Трябва ли бившият ми работодател да ми изплати не използваните отпуски за предходните 1 година и 11 месеца и има ли законов срок в който той трябва да го направи? И ако не го направи аз мога ли да си търся правата?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, отложен по реда на чл. 176, правото за който не е погасено по давност.
    Горепосоченото обезщетение се изчислява по реда на чл. 177 към деня на прекратяването на трудовото правоотношение.
    При изплащане на заплатите за ноември 2013 на целия персонал е следвало и вие да си получите начисленото парично обезщетение за неизползвания платен отпуск.

    Нормативна база за информация:
    Кодекс на труда чл. 224 ал.1 и ал.2

    Поздрави!
    Адриана Ноева


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->