РИЛКА ПОПОВА РИЛКА ПОПОВА СЧЕТОВОДИТЕЛ

Назначаване на съдружник



Може ли съдружник, който не е управител на дружеството, да бъде назначен в него на трудов договор?



Отговори

  • Здравейте,


    Съдружникът може да сключи трудов договор с търговското дружество за изпълняване на определена длъжност и осигуряването ще се извършва по реда, определен за работниците и служителите, на основание чл. 4, ал. 1, т. 1 или чл. 4, ал. 2 от КСО.

    В случаите, при които едно лицето не упражнява трудова дейност, като съдружник в ООД, а има сключен трудов договор с дружеството, тогава няма необходимост да се, като самоосигуряващо се лице, а само на едно основание – по реда на чл. 4, ал. 1, т. 1 или на чл. 4, ал. 2 от КСО според условията на трудовия му договор.

    Нормативна база за информация /КСО чл.4 ал.1 и ал.2, РАЗЯСНЕНИЕ ИЗХ. № 96-00-417 ОТ 03.11.2008 Г. НА НАП ОТНОСНО: ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪДРУЖНИЦИ В ООД, КОИТО РАБОТЯТ ПО ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ С ДРУЖЕСТВОТО/

    Подрави!
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->