Виолета  Гиздова Виолета Гиздова Счетоводител

Еднократна помощ за раждане на дете



Здравейте,

Има решение на ОС на съдружниците и заповед на uправителя за изплащане еднократна помощ за раждане на дете в размер на 600 лева.

Върху изплатената сума следва ли да се начисли 10% окончателен данък? Изплатена помощ и данъкът, ако е дължим такъв, признат разход ли са, или следва да се преобразува печалбата?

С уважение
Виолета Гиздова



Отговори

  • Здравейте,

    За да бъде признат, като разход за фирмата: еднократна помощ за раждане на дете без да преобразувате финансовия резултат, би трябвало да се изпълнят няколко условия:

    1. Тези разходи да отговарят на изискването за Социални придобивки да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол независимо, че са в парично изражение/§1 т.34 от ДР от ЗКПО/. Това се устяновява със заповед от работодателя до всички служители.

    2. Като социални разходи, които не са предоставени в натура, и представляващи доход на физическо лице, то те ще се облагат не с данък върху разходите /чл. 205 от ЗКПО/, а при условията и по реда на ЗДДФЛ.

    3. В ЗДДФЛ чл. 24, ал. 2,т. 11 ясно е казано, че не се облага стойността на еднократните помощи, предоставени от работодателя за сметка на социалните разходи при: раждане на дете, сключване на граждански брак или смърт на член от семейството - общо до 2400 лв.

    Ако всичко е направено, както трябва вашият разход ще бъде признат и няма да има нужда от преобразуване на данъчният резултат.

    Поздрави,

    Адриана Ноева

  • Благодаря Ви.
    Изпълнени са горните условия, но сумата подлежи ли на облагане по ЗКПО.
    С уважение
    Виолета Гиздова
  • Няма да се облагат по ЗКПО, защото те са доход на физическото лице и попадат за облагане по реда на ЗДДФЛ.

    Поздрави!
  • Благодаря Ви.
    Успешен ден
    Виолета Гиздова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->