Елена Гайдарова Елена Гайдарова възпитател

Защита от уволнение на служител с ТЕЛК



Имам 41 % инвалидизация от ТЕЛК поради сърдечна недостатъчност 2-ри ФК. Имам ли право на защита при уволнение?



Отговори

  • Здравейте,

    Защита при уволнение, както е изброено в чл. 333 от Кодекса на труда па ал.1 т.2 и т.3 имат трудоустроени работници или служители или работници или служители, боледуващи от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването.

    В наредбата от издадена от Министъра на здравеопазването са изброени точно конкретни случаи, както и болестите ползващи се със специална закрила по чл. 333 и те са:
    При частична ликвидация, при съкращение в щата или при спиране на работа за повече от 30 дни предприятието само след предварително разрешение на съответната окръжна инспекция по охрана на труда може да уволни работници, боледуващи от някоя от следните болести:
    1. исхемична болест на сърцето;
    2. активна форма на туберкулоза;
    3. онкологично заболяване;
    4. професионално заболяване;
    5. психично заболяване;
    6. захарна болест.

    Поздрави!
    Адриана Ноева

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->