T. Marinova T. Marinova Потребител

Уведомление към НАП за срочен трудов договор



Здравейте,

Трябва да назнача служител на срочен трудов договор за 3 месеца по чл. 68,ал.1,т.1 от КТ. Ако договорът с лицето бъде сключен на 09.05.2014г., а считано от 10.05.2014г. (т.е. 10.05.2014г. е първият му работен ден) от кога започва да тече 3 месечният срок на договора, от 09.05 или 10.05? Смятам в трудовия договор да запиша, че срокът от 3 месеца е от датата на постъпване на работа (т.е. от 10.05.), но дали така е правилно? Също така мога ли да добавя клауза за изпитателен срок от 3 месеца в подобен вид трудов договор?

Следващия момент, който ме притеснява е попълването на уведомлението, което се изпраща към НАП. Когато в полето "основание на договора" попълня код 02, "дата на сключване - 09.05.2014г.", в полето "12. срок на договора" коя дата следва да попълня, 09.08.2014г. (когато всъщност ще му е последния работен ден) или 10.08.2014г. (първият неработен ден)? Понеже при освобождаването след 3 месеца в полето "дата на прекратяване" ще трябва да попълня 10.08.2014г. - първият неработен ден и не знам дали в полета "12.срок на договора" и "17.дата на прекратяване" трябва да фигурира една и съща дата (10.08.2014г.) или "12.срок на договора"- 09.08.2014г. ,а "17.дата на прекратяване" - 10.08.2014г.

Предварително благодаря за информацията!



Отговори

  • Здравейте,

    Датата на уведомлението ще бъде датата на сключване на договора: 09.05.2014

    В договора ще упоменете, че лицето ще започне работа на 10.05.2014. Както всеки договор и на срочните договори може да допишете, че ще е във връзка с чл. 70 със срок на изпитване.

    В уведомлението към НАП крайния срок на договора ще е с дата 10.08.2014 -първия ден от който няма да е на работа. Датата на прекратяването на договора.

    Поздрави!
    Адриана Ноева


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->