Diyana Chankova Diyana Chankova Потребител

Командироване в чужбина



Въпросът ми е във връзка с чл. 121, ал. 3 от КТ- става дума за непрекъсната във времето 30-дневна командировка или за сумарен брой календарни дни- 30 на година? Например ако едно лице е командировано за 20 дни, върне се за 5 и после пак се командирова за 20 дни, в сила ли е чл. 121, ал. 3 и дължат ли му се изброените в него точки относно работно време и заплащане?


Отговори

  • Здравейте,

    ще си позволя да ви коригирам, защото зададеният от вас въпрос не е акуратен. В чл. 121, ал. 3 от КТ срокът се рамкира от времетраенето на предоставяната услуга в страна-членка на ЕС, а не от календарната година.
    По отношение на дадения от вас пример - в същата алинея се има предвид 30 календарни дни без прекъсване в рамките на извършваната услуга. Ако командировката е с по-малка продължителност от 30 календарни дни без прекъсване, то тази алинея не влиза в сила.

    Поздрави,
    Тони Аспарухов
  • Благодаря за точния и бърз отговор!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->