славка станчева славка станчева Нова звезда личен състав

Обезщетения при уволнение



Работник получава предизвестие по чл.328 ал.1 т.2 на 08.08.2014 г. Ползва годишен отпуск от 11.08.14 до 27.08.14 г. Ако бъде освободен с неспазен срок на предизвестие от 28.08.2014 г., какви обезщетения трябва да получи и в какъв срок следва да му бъдат изплатени?



Отговори

  • Здравейте,

    По първия ви въпрос:
    1. Следва да получите обезщетение по чл. 220 ал.1 от КТ за оставащия срок от не- спазеното предизвестие от 28.08.2014 до 08.09.2014.
    2. Обезщетение по чл. 224 ал.1 от КТ за неизползван платен отпуск, на който имате право пропорционално на отработеното време във фирмата./ в случай че сте го използвали - нямате право на това обезщетение./
    3. Обезщетение по чл. 222 ал. 1 от КТ- но не повече от едно брутно възнаграждение един месец след прекратяване на договора ви в случай, че:
    3.1. не сте започнали работа на друго място;
    3.2. или разликата в заплата ви, ако на новото място получавате по-ниска заплата.

    По втория ви въпрос:
    Обезщетенията по чл. 220 ал.1 и 224 ал. 1 се изплащат при напускане с последното възнаграждение, а по чл. 222 ал.1 един месец след освобождаването ви при представяне на необходимите документи доказващи пред работодателя основанието за изплащането му.

    Поздрави!
    Адриана Ноева

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->