Цветелина Ангелова Цветелина Ангелова Счетоводител

Съставител на финансов отчет



Здравейте, колеги!

Съгласно чл. 35 от ЗСч:


"Съставител на финансов отчет може да бъде лице,което притежава съответните ОКС и стаж :
а) при магистърска степен -+2 г.стаж
б) при бакалавърска степен + 3 г.стаж
в) при степен "специалист" + 4 г.;...............................,
"

При положение, че вече няма степен специалист, а три годишното обучение е за ОКС "професионален бакалавър", колко години стаж е необходим за счетоводител с тази ОКС, за да бъде съставител на ГФО? 



Отговори

  • Здравейте,

    Степента "Професионален бакалавър" е въведена, за да замени степента "специалист" в ЗВО. ОКС "Професионален бакалавър" се придобива в т. нар. Колежи, които са уредени в ЗВО чл.17 ал. 6 и 7. Необходимият минимум за придобиване на тази степен е уреден в чл.42 ал.1 т.1 буква "а".

    При придобиване на такава степен, то попадаме под разпоредбите на чл.35. ал.1 т.1 буква "в" от ЗС, а именно - 4 години трудов стаж, но при условие, че стажът и образованието са в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии.

    Поздрави,
    Тони
  • Благодаря Ви много за изчерпателния отговор.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗС

-->