Красимир Николов Красимир Николов Kreston BulMar Интернет маркетинг

Данъчна декларация



Здравейте,

имам задача да сключа сделка от името на компанията, за която работя, с физическо лице, което е регистрирало и разработилo домейн. Поради това, че продавачът не се занимава професионално с тази дейност, не е ЕТ и за пръв път продава домейн ще сключи сделката само ако аз подготвя цялата документация. Как трябва да се попълни данъчната декларация на фзическото лице и къде и как да се отрази прихда от продажбата?



Отговори

  • От въпроса Ви става ясно, че лицето не осъществява стопанска дейност по занятие. Изгответе писмен договор за прехвърлянето на въпросния домейн. Лицето няма да Ви издава никакъв насрещен документ /като например фактура, служебна бележка или друг подобен/. Подгответе документ за извършеното плащане, ако същото е в брой. Физическото лице ще трябва да декларира получения доход /съобразно годината на получаването му/, като подаде декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, попълвайки приложение № 5 Доходи от прехвърляне на права или имущество. Във въпросното приложение лицето може да отрази документално доказани разходи във връзка с разработването на домейна. Върху разликата между прихода от продажбата и документално доказаните разходи физическото лице дължи данък, на годишна база, в срок до 30-ти април на годината, следваща годината на ефективното получаване на дохода.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->