A T A T Потребител

Последствие от заличаване на непререгистрирано ООД



Здравейте,

искам да попитам, какво става с имуществото на непререгистрирано ООД след 31.01.2017г.? Може ли дружеството да се разпорежда с имущестовото си след тази дата?



Отговори

  • Здравейте,
    Все още няма практика по въпроса, тъй като 31 януари 2017 г. не е настъпил. Очаква се масово да се появят подобни казуси след 31 януари 2017г.
    На този етап мога да споделя личното ми мнение по зададения от Вас въпрос.

    Моето мнение е, че към настоящия момент дружеството няма как да се върне към живот. Съществуваше възможност да се инициира производство по ликвидация на непререгистрирано дружество, но изтече на 31 януари 2015.

    Но в параграф 5г, ал. 4 и ал. 5 от Преходните и Заключителните разпоредби на Закона за търговския регистър се казва, че заличените търговци биха могли да пристъпят към производство по ликвидация след изтичане настъпване на 31 януари 2017г., ако бъде открито имущество (какъвто е вашият случай).

    В този случай може да бъде подадено заявление за ликвидация и след 31 януари 2017г. по реда на чл. 273, ал. 2 от Търговския закон, но не по-късно от 31 декември 2022.

    Т.е. след 31 декември 2022г. има вероятност имуществото да остане в полза на държавата.

    Поздрави,
    Нина Стоева

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->