Александър Стойков Александър Стойков Гл.счетоводител

Ползване отстъпка 1% по чл.92 ал.5 от ЗКПО



Здравейте,
имам фирма, която за 2014 год. е декларирала, че ще внася месечни авансови вноски. Декларираните вноски са внесени в съответните срокове. Поради възникване на значителен непредвиден разход в декември 2014 год., дължимият данък за 2014 г. е по-малък от декларирания и внесен авансов данък. Фирмата ще подаде по електронен път данъчната си декларация преди крайния срок (до средата на февруари).

Може ли в такава ситуация да се ползва отстъпката от 1% върху дължимия корпоративен данък? По чл.92 ал.5 от ЗКПО пише, че отстъпка може да ползва това юридическо лице, което до 31.03.2015г. подаде декларацията си и плати дължимия корпоративен данък. В случая нямаме задължение, защото авансово вмесения данък превишава дължимия за годината т.е. внесен е много преди да възникне като задължение.



Отговори

  • Здравейте,

    точно така - двата критерия да се ползва тази отстъпка от 1% ( но до 1000 лв.) са:

    1. Годишната данъчна декларация да се подаде по електронен път в срок.
    2. Задълженото лице да внесе дължимия данък в срок.

    Във Вашия случай, ако подадете ГДД по чл. 92 в срок до 31 Март електронно, то ще можете да се възползвате от това облекчение от 1% ( до 1000 лв.).

    Поздрави,
    Тони
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->