Задай въпрос тук
Надежда  Минчева Надежда Минчева специалист

Обезщетение при пенсиониране с ТЕЛК



Здравейте,

Аз съм жена на 63 години, а имам трудов стаж 29г. и 6 месеца. През 90- години бях 5 години безработна. Както разбирате, преминала съм необходимата възраст, но нямам необходимия стаж, за да придобия право на пенсия. Единственият начин да го направя е с решение на ТЕЛК. Въпросът ми е - при пенсиониране с решение на ТЕЛК за трета група инвалидност, ще имам ли право на 6/шест/ брутни месечни заплати, или само на две такива? Работя от 23 години в научен институт, но директорът иска да освободи щата, а аз не мога да се пенсионирам.

Предварително благодаря.


Отговори

  • Здравейте, г-жо Минчева,
    обезщетението, за което питате е съгласно чл. 222, ал. 3 от КТ и то е при прекратяване на трудовото правоотношение, след като е придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. В случая, за който питате, Вие планирате да се пенсионирате поради инвалидност и няма да имате право на това обезщетение.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->