Милена Маринова Милена Маринова счетоводител

Последствия при напускане без спазване на срока на предизвестие



Здравейте, имам следния въпрос:
Служител е назначен на основание чл.70, ал.1 от КТ и във връзка с чл.68, ал.1, т.2 от КТ, и съответно в трудовия му договор е вписано, че срокът на предизвестие е 3 месеца.

Какви биха били последствията за служител, ако той не спази срока за предизвестие и дали има възможност да се избегнат негативните за служителя последици?



Отговори

  • Здравейте,

    При неспазване срока на предизвестие, служителят ще трябва да заплати обезщетение на своя работодател в размер на брутното му трудово възнаграждение за срока на неспазената част от предизвестието. За справка чл.220 от Кодекса на труда.

    Начините за прекратяване на трудовото правоотношение от страна на служителя без предизвестие са описани изчерпателно в чл.327 от Кодекса на труда. Имайте предвид, че при прекратяване на трудовия договор по чл.327, работодателят ще дължи на служителя обезщетение по чл.221.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->