Zeynep Agusheva Zeynep Agusheva KASIER

Преиздаване на фактура



Здравейте,
искам да попитам, дали е възможно да се издаде фактура за плащане по банков път, след като вече е била издадена за плащане в брой? (Защото след две години чрез съдия изпълнител, клиентът е платил с лихвите по банков път и сега иска да си вземе ДДС от фактурите).



Отговори

  • Здравейте,

    Възможно е да се анулира издадената първоначално фактура и да се издаде нова. Правото за ползване на данъчен кредит е посочен в чл. 75, ал. 2 :
    „Правото по ал. 1 се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите дванадесет данъчни периода, като наличните активи, получените услуги и данъкът, включени в регистрационния опис по чл. 74, се отразяват в дневника за покупките за съответния данъчен период.”
    Вашият клиент е имал правото да ползва данъчен кредит 12 месеца от издаването на първата фактура, след изтичането на този период, дори да издадете нова фактура, той няма да може да упражни това право.

    Поздрави,
    Даяна Христова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->