Диана  Ангелова Диана Ангелова Потребител

Освобождаване по чл.325, т.11



Здравейте,
Наш работник почина внезапно на 17.05.2015 г., неделя. В заповедта за освобождаване посочваме считано от 18.05.2015 г., понеже датата на смъртта е почивен ден. Правилно ли е издадена заповедта?



Отговори

  • Здравейте,

    Съгласно чл. 325, т. 11 от Кодекса на труда трудовият договор се прекратява без да се дължи предизвестие със смъртта на работника/служителя, т.е. от датата на смъртта.

    Факта, че трагичния ден се пада в неделя, неработен ден за Вашето предприятие няма отношение към случая. Още повече, че за трудов стаж се признава и времето по трудово правоотношение, през което работникът или служителят не е работил, през почивните и празничните дни.

    В случая следва да посочите, както във заповедта за прекратяване, така и в Уведомлението по чл.62 от КТ, за дата на прекратяване (считано от) 17.05.2015 г., тоест това е първият ден, в който лицето вече не е в осигуряване.

    Поздрави,
    Николай Иванов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->