Ани Цокова Ани Цокова Потребител

Прекратяване на трудово правоотношение



Кметът на общината желае да освободи заместник-кмета от длъжност. Той е назначен на безсрочен трудов договор по чл.67, ал.1, т.1 от КТ но в специфичните условия в трудовия договор сме посочили следното: Възможност за освобождаване - без предизвестие със заповед на кмета на основание чл.39, ал.5 от ЗМСМА. Заместник-кметаът е пенсионер.

По кой нормативен документ аз да се ръководя и на какво основание да го освободим от длъжност, така че да нямаме проблеми за в бъдеще и да няма лоши последствия за нас като Работодател в случай че зам.-кмета предяви някакви претенции за неправомерно освобождаване?

Според мен той трябва да бъде освободен на основание чл.39, ал.5 от ЗМСМА без да му дължим никави обяснения и обезщетения и в трудовата му книжка да отбележа този член от ЗМСМА.



Отговори

  • Здравейте,

    Въпросът ви е специфичен. За повече информация може да се обърнете към юридически отдел на областната администрация!

    Поздрави,
    Адриана Ноева.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->