Diyana Chankova Diyana Chankova Потребител

Обезщетение за прекратяване на ТД



Здравейте!
Моля за разяснение, дали работодателят има право в ТД да задължи служителя да работи за определен срок при него /мин. 2 години/ и даже да го задължи да заплати обезщетение на работодателя, ако служителя прекрати на каквото и да е основание ТД до изтичане на срока от 2 г.? Има ли изобщо правно основание за такова задължение, като се има предвид, че договора се сключва на основание чл. 67, ал. 1, т. 1, с 6 м. изпитателен срок в полза на работодателя?



Отговори

  • Здравейте,

    Категорично няма такива права, когато договорът е сключен на основание чл. 67, ал. 1, т. 1 от КТ безсрочен с изпитателен срок 6 месеца в полза на работодателя.
    Съгласно чл. 326. ал 1 работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.
    ал. 2 Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца.
    Когато в Трудовия договор се спомене срок е в несъответствие с чл 67 ал 1 т 1 от КТ.

    Поздрави,
    Наталия Божанова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->