Aneliya Yordanova Aneliya Yordanova Потребител

Издаване на УП2 за трудов стаж след 1997г.



Здравейте,
На 42г съм и реших да събера всички УП2 от предишни работодатели, въпреки че не ми предстои пенсиониране. Един от тях твърди, че за трудов стаж след 1997г, УП2 не е необходимо да се издава, тъй като цялата информация се изпраща в НОИ. Достатъчно е да се пази трудовата книжка.

Трябва ли ми изобщо УП2 и ако да, може ли работодателят да откаже издаване, предвид че не ми предстои пенсиониране?



Отговори

  • Здравейте,

    Осигурителят е длъжен по искане на осигуреното лице или на негов представител да издава безплатно документи за осигурителен стаж и осигурителен доход, както и да удостоверява факти и обстоятелства, свързани с тях, в 14-дневен срок от искането.

    Няма официално становище за отмяна на УП-2 /УП-3/и ползване на данни само от персоналния регистър към НОИ. Като се има предвид и липсата на информация особено за периода между 1997-2001 във ваш интерес е да си потърсите необходимите документи за бъдещо пенсиониране.

    /чл.5 ал.7 от Кодекса за социално осигуряване/

    Поздрави,
    Адриана Ноева


  • Благодаря ви
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->