Веселин Христов Веселин Христов безработен

Покупка на поземлен имот



Привет!
ЕООД, регистрирано по ДДС, прави покупка на поземлен имот, без застроена площ, от физическо лице. Ясно е, че ФЛ не може да издаде фактура, оттам следва и че ЕООД-то не може да ползва данъчен кредит. Ще се осчетоводява Нотариалният акт, без начисляване на ДДС. По принцип има ли разлика при такава покупка, ако имота е и не е УПИ? Какви са спецификите при тези покупки?



Отговори

  • Здравейте,
    Тъй като доставчикът (продавачът) - физическо лице не е регистриран по ДДС, не е налице доставка, поради което е без значение дали поземленият имот е урегулиран или е неурегулиран.
    Този факт обаче ще има значение при последваща доставка от ЕООД, ако все още е регистрирано по ДДС. Съответно тогава ако е УПИ, доставката ще е облагаема, а ако е НУПИ - ще е облагаема или необлагаема по избор на продавача (чл. 45, ал. 7 от ЗДДС).

    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->