Петър  Гюрчев Петър Гюрчев инженер релейна защита и телекомуникации

Запор при пенсиониране



Предстои ми пенсиониране, а имам запор. Имат ли право да ми запорират заплатите, които се полагат при пенсиониране и колко процента?



Отговори

  • Здравейте,

    Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само /чл.446 от ГПК/:

    нетно без деца с деца
    от 300-600 1/3 1/4
    от 600-1200 1/2 1/3
    над 1200 горница над 600 лв горница над 800 лв

    Наложилите запора имат право да ви запорират заплатите, които ви се полагат при пенсиониране. Това зависи как се тълкува обезщетението при пенсиониране.
    Все пак имайте предвид, че ако този вид обезщетение се вземе като трудово възнаграждение ще имате право да получите дадена част от него спрямо посочения размер на сумата, както е посочено по-нагоре и няма да ви бъде запорирана цялата. В обратният случай ако не е трудово възнаграждение може да ви бъде запорирана цялата сума.
    Обезщетенията по Кодекса на труда могат да бъдат запорирани.

    Поздрави
    Адриана Ноева



  • Благодаря!!!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->