Димитър Кънчев Димитър Кънчев Потребител

Запор на заплата



Здравейте,
Във връзка с Тълкователно решение №2/2013 на ВКС имам следния въпрос: От 01.12.2015 г. съм назначен на постоянен трудов договор при непълно работно време, 4-часов работен ден и основно месечно трудово възнаграждение 345 лв. /без удръжки и данъци - 270 лв./, като допълнително ще получавам ваучери за храна на стойност 60 лв. /ежемесечно/. Към тази фирма имам запорно на заплата от 27.01.2015 г. В тази ситуация, счетоводителят трябва ли да превежда сума по запора на трудовото ми възнаграждение и в какъв размер?









Благодаря предварително за отделеното време и Ви желая успешен ден.









Поздрави,



Димитър Кънчев



Отговори

  • Здравейте,
    Господин Кънчев,

    във връзка с вашия казус намерих съдебна практика на Хасковски окръжен съд, която гласи, че "с разпоредбата на чл. 446, ал. 1 ГПК законодателят не е имал за цел да разграничи доходите на длъжниците според произхода, а по-скоро да гарантира минимални средства за преживяването им."

    420 лева е минималната работна заплата, следователно могат да Ви удържат ДО този размер, без значение колко часов е работният Ви ден.

    Поздрави,
    Цветан.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->