Елена Матеева Елена Матеева Kreston BulMar Професионалист

Корекция на ДДС по чл.79



При продажба на актив под балансовата стойност следва ли да се прави корекция на ДДС по формулата в чл.79, ал.6, понеже в чл.80 не се споменава продажба?



Отговори

  • Здравейте,
    поради неизяснената фактическа обстановка, изразявам принципно становище: Общият ред за определянето на данъчната основа на доставките на територията на страната е посочен в чл. 26 от ЗДДС, а определянето й при специфичните случаи - в чл. 27 от същия.
    Данъчната основа при продажбата се определя по реда на чл. 26 от ЗДДС. Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон /предложение първо на чл. 26, ал. 2 от ЗДДС/.
    Така определената данъчна основа на основание чл. 26, ал. 3, т. 1 от ЗДДС се увеличава с всички други данъци и такси, в т. ч. акциз, когато такива са дължими за доставката.
    На основание чл. 82, ал. 1 във връзка с чл. 12, ал. 1 от ЗДДС за Вас, като регистрираното лице – доставчик по облагаема доставка, възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност. Размерът на данъка се определя като данъчната основа се умножи по данъчната ставка /чл. 67, ал. 1 от ЗДДС/.
    Независимо от това, че данъчната основа при продажбата е по-ниска от данъчната основа при покупката, не се извършва корекции на ползван данъчен кредит, тъй като продажбата на актива не е сред хипотезите посочени в разпоредбите на чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от ЗДДС.

    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->