Дора Николова Дора Николова счетоводител

Право на позлване на платен отпуск след изтичане на неплатен по чл.167а



Здравейте,
Имам служителка, която е била в отпуск по майчинство за отглеждане на дете до 2г, след което е използвала платеният си отпуск по чл.155. След това веднага е започнала позлване на отпуск по чл. 167а, като е прехвърлила и правото на ползване от това на бащата и този отпуск изтича към края на 2015г. Сега има ли право на платен отпуск за 2015г, въпреки, че няма един работен ден през последните три години?



Отговори

  • Здравейте,

    Ако лицето е прехвърлило правото си на отпуска по чл.167 А на бащата следователно, то не следва да ползва този вид неплатен отпуск до навършване на 8-годишна възраст на детето.
    Тъй като отпускът по чл. 167А се признава за осигурителен и трудов стаж лицето има право на платен отпуск за 2015 година понеже е било в друг законоустановен отпуск.
    Ако лицето не е ползвало платеният си отпуск за 2015 следователно то има право на него.

    Поздрави,
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->